nawożenie ogrodów

Nawóz jest ostrożnym wydatkiem w ogólnych wydatkach produkcji ponoszonych w sadownictwie. Niemniej jednak niesprawne techniki stosowania nawozów obniżą skuteczność ich wyeksploatowania przez drzewka. Zastosowanie większych dawek w celu wyrównania strat nie jest rozwiązaniem, bowiem nieefektywne stosowanie nawozów może też zakwaszać glebę, a w dłuższym czasie zatruwać wodę drenażową.

nawóz wzmacniający   

Nawozy w sadownictwie – efektywność użycia

Długoterminową odpowiedzią na dobre wykorzystanie nawozów w sadach jest dobre przemyślenie strategii ich wykorzystywania, by upewnić się, że jest ona tak efektywna, jak to jedynie dopuszczalne – bezsprzecznie biorąc pod uwagę warunki oraz możliwości. W znacznej większości sadów nawóz przekazywany jest otwarcie do gleby, rozrzucony niedaleko linii drzew bądź wprowadzany w ramach natryskiwania.

Zwykle sadownicy selekcjonują nawóz na bazie wyników uzyskanych z poprzednich lat. Bierze się też pod uwagę kwestię kosztów oraz rozpuszczalności w wodzie, jeśli wybrane nawozy w sadownictwie są poświęcone do fertygacji. Niemniej jednak innym aspektem w wielu przypadkach pomijanym jest zdolność rozmaitych nawozów i składników kalorycznych do przemieszczania się w glebie. Ta ich swoista mobilność ma prawo mieć znaczny wpływ na straty w kontekście wymywania, które mogą wynikać z niedostatecznych technik wykorzystywania nawozów oraz zarządzania nawadnianiem.

Sadownicy muszą w takim razie być świadomi rozpuszczalności nawozów w wodzie pamiętając jednak, iż zdolność nawozu do rozpuszczenia w wodzie nie zawsze jest jedynym właściwym wskaźnikiem możliwości przemieszczania się nawozu lub jego składników w glebie.